Zaznacz stronę

Pojawienie się dziecka na świecie sprawia, że życie rodziny wywraca się do góry nogami. Pojawiają się nowe obowiązki, a do tego trzeba kupić kolejne ubranka i gadżety, dzięki którym opieka nad maluchem będzie łatwiejsza. Jednym z elementów garderoby, którego nie może zabraknąć w garderobie dziecięcej są buty. Warto jednak wiedzieć jakie buty dla niemowląt warto kupić, a także kiedy jest na to najlepszy czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Kiedy jest najlepszy czas na kupienie butów dla niemowlaka?

Wydawać się może, że kupienie butów dla dziecka jest konieczne podczas kompletowania wyprawki. Jednak wybieranie bucików przed tym, jak dziecko się urodzi nie jest najlepszym pomysłem. Każde dziecko rodzi się z innym rozmiarem stópek, a co więcej ich wzrost następuje w zupełnie innym tempie. Nie ma więc osoby, która mogłaby określić jaki rozmiar bucików będzie nosić maluch przez pierwsze miesiące swojego życia. Lepiej więc z tym zakupem wstrzymać się aż do narodzin, a nawet i do kilku miesięcy po porodzie. Przez pierwsze miesiące swojego życia maluch głównie śpi i je. Spędza czas w pozycji leżącej w łóżeczku, w wózku lub ramionach rodziców. Nie ma więc potrzeby zakładania na stopy butów dziecięcych.

Obuwie skarpetki dla niemowląt

Jeśli jednak rodzice chcą , by stopy malucha były zakryte to przez kilka pierwszych miesięcy doskonale sprawdzać się będą buty skarpetki dziecięce, które wykonane są z materiałów bawełnianych i elastycznych. Ważne jest jednak to, by ich podeszwa nie była gumowa i usztywniana. Dzieci często dotykają swoich stóp i jest to ich sposób na poznawanie swojego ciała. Takie zachowanie to silne bodźce, które mają duży wpływ na rozwój dziecka.

Obuwie do chodzenia dla niemowląt

Do sklepu po pierwsze buty dziecięce z prawdziwego zdarzenia najlepiej wybrać się kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. To właśnie w tym czasie potrzebne jest usztywnienie i ustabilizowanie stopy. Pierwsze buty dziecięce do chodzenia powinny mieć elastyczną podeszwę, by dopasowywała się do kształtu stopy. Bardzo ważny jest materiał, który powinien być przewiewny, dzięki czemu stopa nie będzie się pocić i przegrzewać nawet w najbardziej upalne dni. Jednak najważniejszym aspektem, o którym nie można zapomnieć jest oczywiście rozmiar butów dziecięcych. Dla dzieci rocznych najlepiej sprawdzać będą się buciki w rozmiarze 19, 20, 21. Przed wybraniem się na zakupy warto zmierzyć długość stopy malucha, a następnie wybrać obuwie, którego wkładka jest o pięć- siedem milimetrów dłuższa. Dzięki temu palce będą swobodnie się poruszać.

Warto pamiętać, że stopy dziecka szybko się rozwijają i stale rosną przez pierwsze miesiące, a nawet lata życia. Mierzenie długości stopy trzeba więc powtarzać regularnie, by możliwe było dopasowanie rozmiaru butów zgodnie z potrzebami malucha. W ten sposób można zadbać o komfort malucha na każdym etapie rozwoju.