Zaznacz stronę

Kiedy dziecko pojawia się na świecie każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej. Zaczyna się pogoń za maluchem i dopasowywanie otoczenia do jego potrzeb. Garderoba malucha zmieniać się będzie co kilka miesięcy zgodnie z jego potrzebami. Jednym z elementów ubioru, o którym nie można zapomnieć jest oczywiście obuwie. Powinno być ono dopasowane do wieku dziecka, a także rozmiaru jego stopy. Jak wybrać to najlepsze? Dowiesz się tego po zapoznaniu się z naszym poradnikiem.

Pierwsze skarpetki do chodzenia dla dziecka

Przez pierwsze miesiące swojego życia maluch spędza czas w łóżeczku, w ramionach rodziców lub w wózku. Zazwyczaj przybiera pozycję leżącą i dopiero z czasem zaczyna siadać, raczkować, aż przechodzi do stawiania pierwszych kroków. Zanim to jednak nastąpi maluch nie musi nosić butów o twardej i grubej podeszwie. Idealnie sprawdzą się buciki skarpetki niemowlęce, które wykonane są z elastycznych materiałów. Doskonale dopasowują się do wymiaru i kształtu stopy zapewniają ochronę przed chłodem. Jednocześnie sprawiają,  że maluch może swobodnie dotykać i łapać się za stopy poznając ich kształt i budowę. To ma doskonały wpływ na jego rozwój.

Obuwie do nauki chodzenia dla niemowlaka

Dopiero, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki można kupić mu obuwie niemowlęce do chodzenia. Jest to konieczne, by stopa była zatrzymana w stabilnej i prawidłowej pozycji. To właśnie dlatego najlepiej kupić obuwie do nauki chodzenia, które sięga nieco poniżej kostki. Dzięki temu stopa będzie stabilna, a jednocześnie nie będzie usztywniona. Bardzo ważne jest to, by rozmiar obuwia był doskonale dopasowany do stopy. Warto więc zmierzyć długość stopy malucha i dopiero z tym rozmiarem udać się na zakupy. W sklepach można znaleźć rozmiar butów niemowlęcych 19, 20 i 21. Jednak przy wyborze należy kierować się długością wkładki, która powinna być o pięć-siedem milimetrów dłuższa od stopy. Dzięki temu palce będą wyprostowane, nie będą ściśnięte i maluch będzie w stanie nimi swobodnie poruszać.

Lekkie i przewiewne obuwie niemowlęce

Liczy się również to z jakich materiałów wykonane są pierwsze buty niemowlęce. Materiały powinny być przewiewne, by nie doszło do zapocenia się stópek, rozwoju drobnoustrojów i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Bardzo ważne jest to, by były to tkaniny wysokiej jakości, które są dopasowane do potrzeb wrażliwej i delikatnej skóry dziecka. Podeszwa powinna być elastyczna i cienka – jeśli jest to obuwie na lato dla niemowlaka. Jeśli jednak jest to model do chodzenia na zewnątrz i to w sezonie zimowym to najlepiej zdecydować się na ten o nieco grubszej podeszwie. Czemu tak jest? Będzie ona doskonale chronić przed chłodem i zmniejszy ryzyko przemarznięcia stopy.

Znając już wszystkie te szczegóły na temat tego, jakie jest najlepsze obuwie niemowlęce i kiedy należy je kupić można zadbać o wygodę malucha na każdym kroku.