Zaznacz stronę

Moment, w którym dziecko staje na własne nogi i zaczyna stawiać pierwsze kroki jest jednym z najpiękniejszych dla każdego rodzica. Jednak trzeba zapomnieć o zachwycie i skupić się na to, by zapewnić maluchowi najlepsze warunki do nauki chodzenia. Do tego konieczne jest oczyszczenie przestrzeni, a co więcej zapewnienie bezpieczeństwa i odgrodzenie schodów. Warto również pamiętać o tym, by maluch miał na nogach wygodne obuwie do nauki chodzenia, które zadba o prawidłową postawę stopy. Jak je wybrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy kupić obuwie dziecięce do nauki chodzenia?

Rodzice często chcą kupić obuwie dziecięce do nauki chodzenia zanim maluch zacznie raczkować. Nie jest to dobry moment, ponieważ rozmiar stopy dziecka zmienia się bardzo szybko, więc nie można określić, jaki wymiar będzie potrzebny za kilka tygodni, a co dopiero miesięcy. Warto więc nieco się wstrzymać z tym zakupem i poczekać do momentu, aż maluch zacznie stawiać pierwsze kroki. To właśnie wtedy stopa dziecka będzie potrzebować dodatkowego podparcia i stabilności. Kapcie dziecięce do nauki chodzenia przydadzą się więc kiedy maluch skończy około siedem-dziewięć miesięcy. Wcześniej nie będą potrzebne, a wkładanie na stopy może mieć negatywny wpływ na ich wzrost.

Jaki rozmiar powinny mieć kapcie do nauki chodzenia?

Wybierając kapcie dla dziecka do chodzenia należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Polecanym wyborem są modele, które mają rozmiar 19,20 lub 21. Jednak nie można wybierać obuwia bez upewnienia się, jaki rozmiar ma stopa dziecka. Jeśli buciki będą miały nieprawidłowo dobrany rozmiar, to ich noszenie może powodować dyskomfort, a nawet ból podczas noszenia. Za duże kapcie sprawiają, że stopa nie jest prawidłowo ustabilizowana, przez co ślizga się i porusza się niekontrolowanie w jego wnętrzu przez co zwiększa się ryzyko potknięcia i przewrócenia. Najlepiej więc dokładnie zmierzyć długość stopy i na podstawie tego wymiaru wybrać odpowiedni element garderoby. Odpowiedni rozmiar to taki, którego wkładka będzie miała o 5-7 milimetrów długości więcej, niż stopa dziecka.

Z jakich materiałów muszą być wykonane kapcie dziecięce do chodzenia?

Kapcie dla dziecka powinny być lekkie i przewiewne. To więc oznacza, że na ich powierzchni nie powinny znajdować się żadne dodatkowe ozdoby, które są ciężkie. Lepiej, by waga bucików nie była wyczuwalna na stopie, dzięki czemu maluch nie będzie odczuwać żadnego dodatkowego obciążenia przy nauce chodzenia. Przewiewne i oddychające materiały zadbają o to, by stopa nie pociła się nadmiernie i nie powstawały nieprzyjemne zapachy.

Zwracając uwagę na wszystkie wyżej wymienione aspekty można wybrać najlepsze kapcie dziecięce do chodzenia, które zapewnią wygodę i komfort na każdym kroku. Czemu wybranie obuwia do chodzenia ma tak duże znaczenie? Wpływ na rozwój i wzrost stopy.