Zaznacz stronę

Płaskostopie u dzieci to jeden z często spotykanych problemów. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku jego występowania dziecko powinno nosić obuwie profilaktyczne, które zadba o najwyższy komfort i wygodę podczas stawiania każdego kroku. Chcesz upewnić się, czy Twoje dziecko ma płaskostopie? Dowiedź się razem z nami, czym jest płaskostopie, jakie są sposoby na jego rozpoznanie u dzieci, a także jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze obuwie.

Co to jest płaskostopie?

Płaskostopie znane jest również pod nazwą „platfus”, które jest jednym z najczęściej występujących schorzeń stóp. W przypadku tego zaburzenia dochodzi do obniżenia się łuków stopy, przez co jej podeszwa w pełni przylega do podłoża. Warto wiedzieć, że płaskostopie może naturalnie występować u niemowlaków przez pierwsze miesiące życia. Jednak po pewnym czasie ten problem znika, a podeszwa stopy zaczyna prawidłowo się kształtować. Przed kupieniem butów dziecięcych warto upewnić się, że to zaburzenie nie występuje u malucha. Jeśli jednak problem ten występuje konieczne jest wybranie odpowiednich butów, które będą wygodne i zadbają o komfort.

Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?

Istnieje jeden skuteczny sposób na rozpoznanie płaskostopia u dziecka. Wystarczy zamoczyć stopę w wodzie, a następnie położyć ją do kolorowej kartki papieru. Jeśli na papierze widoczny będzie cały odcisk stopy, czyli jej całkowite podłoże, to oznacza to, że dziecko ma płaskostopie. Jest kilka przyczyn, które mogą prowadzić do tego stanu. Jest to między innymi brak ruchu, otyłość, a także inicjowanie chodzenia u dziecka. Tego procesu rozwoju nie można przyśpieszać, a maluszek powinien zacząć stawiać samodzielne kroki, kiedy jest na to gotowy. Do innych przyczyn zaliczane są schorzenia neurologiczne, deformacje kostne, choroby kości, stawów i mięśni, problemy genetyczne. Warto wiedzieć, że do rozwoju płaskostopia przyczynić się może zakładanie maluchowi zbyt ciasnych butów lub niedopasowanych skarpetek i rajstop. To właśnie dlatego tak ważne jest dobranie prawidłowego rozmiaru obuwia i innych elementów garderoby.

Jak wybrać obuwie na płaskostopie?

Obuwie dla dzieci z płaskostopiem powinny mieć podeszwę odporną na ścieranie i wyginanie. Podeszwa powinna być elastyczna i lekka. Bardzo ważne jest to, by obuwie dziecięce na płaskostopie było dopasowane do potrzeb dziecka. Jeśli pojawia się ból i dyskomfort podczas chodzenia należy zadbać o dobre usztywnienie stopy. Jeśli jednak maluch nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości cholewka buta powinna sięgać nieco poniżej kostki. Warto wybierać obuwie dla dzieci z płaskostopiem, które mają podeszwę uginającą się w linii palców, dzięki temu ta część stopy będzie brała czynny udział w procesie odbijania się od podłoża. Polecane są buty z zapięciem regulowanym, które można dopasować do potrzeb malucha.

Zwracając uwagę na takie szczegóły można wybrać wygodne obuwie dla dziecka na płaskostopie, które wspomagać będzie naukę chodzenia.