Zaznacz stronę

Chwila, w której maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki jest dla rodziców wyjątkowa i zostaje w pamięci na długo. Warto jednak pamiętać, że to początek kolejnego etapu rozwoju malucha, dlatego konieczne jest zapewnienie mu najlepszych warunków do nauki chodzenia i rozwijania tej nowej umiejętności. Do tego potrzebne są wygodne i dobrze dopasowane buty. Przekonaj się razem z nami, jak je wybrać, na co warto zwrócić uwagę przy zakupach, a także jakie są najpopularniejsze rozmiary.

Kiedy kupić obuwie do nauki chodzenia?

Zastanawiasz się kiedy jest najlepszy moment na to, by kupić pierwsze buty dziecięce do chodzenia? Najlepiej poczekać na to aż dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. Zakładanie butów wcześniej, kiedy maluch jeszcze nie porusza się na własnych nóżkach może doprowadzić do zaburzenia procesu rozwoju stóp. Przez pierwsze miesiące życia dziecka lepiej wkładać na nóżki skarpetki, które skutecznie chronią przed niskimi temperaturami, a co więcej nie odbierają dziecku wartościowego bodźca, który ma wpływ na procesy rozwojowe.

Obuwie do nauki chodzenia – lekkie i przewiewne

Chcesz wiedzieć, jakie powinno być najlepsze obuwie dziecięce do chodzenia? Liczy się to z jakich materiałów jest wykonane. Najlepiej sprawdzą się modele, które są pozbawione ciężkich i zbędnych ozdób, ponieważ mogą one być dla dziecka sporym obciążeniem podczas nauki chodzenia. Rozwijanie nowej umiejętności jest dla malucha ciężką pracą, więc nie potrzebuje dodatkowego utrudnienia. Materiały, z których wykonane jest obuwie dziecięce do nauki chodzenia powinno być przewiewne, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko nadmiernej potliwości, a także rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Idealnie sprawdzą się buty z gumową podeszwą, która jest elastyczna i idealnie dopasowuje się do kształtu i ruchów stopy. Bardzo ważne jest to, by obuwie miało cholewkę sięgającą nieco poniżej kostki. Dzięki czemu stopa malucha będzie dobrze ustabilizowana, co zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Buty dziecięce do nauki chodzenia – jaki rozmiar wybrać?

Jednym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze butów do chodzenia jest ich rozmiar. Powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru stopy dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rozmiar butów dziecięcych do nauki chodzenia najlepiej wybrać koniecznie zmierz długość stopy malucha. Następnie wybierz model, którego wkładka jest od 5 do 7 milimetrów dłuższa od stopy. Dzięki czemu będzie ona wyprostowana, a palce będą miały wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie. Najpopularniejsze rozmiary butów dziecięcych to 19, 20 oraz 21. Pamiętaj, by nie wybierać butów na zaś, ponieważ stopa dziecka rośnie szybko i nie da się określić, jaki rozmiar buta będzie nosić maluch za kilka miesięcy.

Wybierając idealne obuwie dziecięce do nauki chodzenia możesz mieć pewność, że maluch będzie czuć się wygodnie i komfortowo podczas stawiania każdego małego kroku.