Zaznacz stronę

Wybór butów dziecięcych wydaje się banalnie prosty. Jednak wielu rodziców ma problem z tym, jaki rozmiar buta dopasować do stopy dziecka. Po pierwsze konieczne jest zmierzenie stopy malucha, a następnie buta. Pojawia się jednak pytanie „jak zmierzyć rozmiar buta dziecka?” Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym znajdują się sposoby na zmierzenie stopy i buta dziecięcego. Dzięki tym kilku trickom można bez trudu wybrać obuwie dziecięce w odpowiednim rozmiarze.

Sposoby na zmierzenie stopy dziecka

Przed kupieniem butów dziecięcych konieczne jest zmierzenie stopy dziecka. Nie jest to tak skomplikowane i trudne, jak może się wydawać. Stopa malucha podczas mierzenia powinna być ustawiona na płaskiej powierzchni. Ważne jest również to, by zarówno stopa, jak i palce u stóp były wyprostowane. Do mierzenia można wykorzystać centymetr krawiecki lub linijkę. Długość stopy dziecka należy mierzyć od tyłu stopy do palców. Długość powinna być liczona nie do najmniejszego, a największego palca. W czasie mierzenia stopy dziecko może być niecierpliwe, więc warto zamienić to w przyjemną zabawę. Niech maluch stanie na białej kartce, a po zmierzeniu odrysuje kształt swoje stopy. Dzięki takiej zabawie maluch będzie stać cierpliwie w jednym miejscu.

Jak dopasować buty dziecięce do rozmiaru stopy?

Kolejnym etapem jest mierzenie rozmiaru buta. Warto udać się do sklepu z miarką, by móc określić, jaką długość ma obuwie. Przy wyborze butów dziecięcych liczy się nie tylko długość, ale również ich szerokość. Stópki małego dziecka mogą być pulchniutkie, przez co za małe obuwie będzie trudne do wsunięcia na stopę. Mierzenie rozmiaru buta warto zacząć od podeszwy lub jeśli jest to możliwe, od wkładki. Najlepsze obuwie dziecięce powinno być o pięć-siedem centymetrów dłuższe, niż stopa dziecka. Dzięki temu palce będą miały więcej miejsca na swobodne poruszanie. Warto również zaznaczyć, że przestrzeń między bokiem buta, a dużym palcem powinna wynosić około jeden centymetr.

Czemu rozmiar buta ma tak duże znaczenie?

Wielu rodziców zastanawia się, czemu rozmiar buta dziecięcego ma takie duże znaczenie. Dobrze dopasowane obuwie dziecięce dba o stabilne i prawidłowe ułożenie stopy. Dzięki temu stopa nie porusza się wewnątrz buta, co znacząco zmniejsza ryzyko potknięcia się i przewrócenia. To gwarancja bezpieczeństwa i wygody malucha podczas chodzenia. Stopa jest wyprostowana, a palce nie są uciskane. Dodatkowo stopa dziecka rozwija się przez kilka lat, dlatego konieczne jest zagwarantowanie jej odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Za duży lub za mały rozmiar buta może prowadzić do zaburzenia procesu rozwoju.

Zwracając uwagę na rozmiar buta dziecięcego można mieć pewność, że dba się o zadowolenie i komfort malucha. Wystarczy tak niewiele, by każdy krok wykonywany przez dziecko był pełen radości i wygody. Z powyżej wymienionymi sposobami zmierzenie rozmiaru buta dziecięcego nigdy nie będzie prostsze.