Zaznacz stronę

Dobrze dobrane obuwie dziecięce to podstawa. Przekonaj się, jak wybrać wygodne obuwie dziecięce, kiedy wybrać pierwsze buty do chodzenia, a także na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Nasz poradnik odpowie na wszystkie najważniejsze pytania.

Pierwsze buty dziecka – kiedy wybrać?

Częstym błędem jest zakładanie dziecku butów, przed postawieniem pierwszego kroku. Nie jest to odpowiednie dla procesów rozwoju stopy. Stopa malucha przez pierwsze miesiące potrzebuje kontaktu z podłożem i otoczeniem. Zakładanie bucików z twardą podeszwą sprawia, że dziecku odebrany jest ten ważny bodziec. Jeśli jednak maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki jest to czas na pierwsze buty do nauki chodzenia.

Nowe buty dla dzieci to podstawa

Rodzice często decydują się na przekazanie bucików starszego rodzeństwa młodszemu dziecku. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko ma inną stopę. A do tego jej wzrost postępuje w innym tempie. Przez to zakładanie dziecku butów po rodzeństwie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do wady stóp. Najlepiej więc wybrać nowe obuwie dziecięce, które jest dobrze dopasowane do potrzeb malucha. Dzięki temu pierwsze buty dziecięce będą gwarantować komfort i wygodę na każdym kroku i prawidłowe ułożenie stopy.

Zmierz rozmiar stopy przed dokonaniem zakupu

Przed udaniem się do sklepu na zakupy koniecznie zmierz długość stopy dziecka. Obuwie dla dzieci nie może być wybierane na oko, ponieważ musi spełniać określone wymogi, by stopa była dobrze ustabilizowana, rozłożona, a palce miały dużo miejsca do swobodnego poruszania.  Stopa dziecka rośnie bardzo szybko, dlatego zaleca się mierzenie długości stopy przynajmniej raz na dwa miesiące. W ten sposób można szybko zareagować i wybrać nowe buty dopasowane do wzrostu malucha. Jaki rozmiar buta dziecięcego wybrać? Najlepiej, by wkładka buta była o 5-7 mm dłuższa od stopy dziecka. Dzięki temu palce będą oddalone od czubka buta na tyle, by móc się swobodnie ruszać i nie powodowany będzie nacisk.

Zwróć uwagę na budowę buta

Konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na rozmiar buta dziecka, ale także to z jakich materiałów jest wykonane. Najlepiej sprawdzają się przewiewne buty dziecięce, które chronią przed nadmierną potliwością i rozwojem drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Podeszwa butów powinna być elastyczna i cienka, by dopasowywała się do ruchów stopy. Doskonałym wyborem na pierwsze buty są modele z cholewką sięgającą poniżej kostki. Dla dzieci, które uczą się chodzić doskonałą stabilność zapewni obuwie wiązane, dzięki niemu stopa będzie dobrze trzymać się boków buta, co zmniejszy ryzyko poślizgnięcia i upadku. Nieco później, kiedy maluch będzie rozwijać swoje nowe umiejętności można zdecydować się na obuwie dziecięce zapinane na rzep, by ułatwić naukę zakładania i zdejmowania bucików.

Dzięki tym wszystkim szczegółom będziesz w stanie wybrać dla swojego malucha obuwie, które zadba o komfort podczas nauki i zabawy.