Zaznacz stronę

Nie trzeba tłumaczyć, jak ważny dla każdego z nas jest rozmiar buta. But niedobrany pod względem wymiaru jest źródłem dyskomfortu. Powoduje otarcia, halluksy i bolesne nagniotki, których bardzo trudno jest się pozbyć. Rozmiary butów często mogą być mylące dla osób niebędących ekspertami. Istnieje kilka systemów rozmiarów butów, które są używane w różnych regionach i rozwinęły się z biegiem czasu. Podczas gdy punkt paryski jest używany jako standard w Europie kontynentalnej, rozmiary butów w Wielkiej Brytanii i USA mogą często powodować zamieszanie.

Jaki to rozmiar buta 23cm

W połowie XIX wieku we Francji ustanowiono tak zwany „punkt paryski” jako standard pomiaru rozmiarów butów i system ten stopniowo rozprzestrzenił się w całej Europie. System pomiarowy jest nadal taki sam, jak wtedy. Punkt paryski jest obecnie uważany za standardowy system rozmiarów butów w Europie i dlatego jest również określany jako „rozmiar francuski”, „rozmiar europejski”, „rozmiar buta UE” lub „rozmiar niemiecki”. Używa centymetrów, co czyni go systemem metrycznym. Wielka Brytania jest jedynym krajem w Europie, który stosuje własny system miar (oparty na calach).

Rozmiar dla dorosłych i dzieci

System rozmiarów zaczyna się od rozmiaru dziecięcego 15, co odpowiada wewnętrznej długości buta wynoszącej 10 centymetrów, i zwykle kończy się na męskim rozmiarze 50 (33,3 centymetra). Europejski system rozmiarów butów obejmuje zarówno rozmiary dla dzieci, jak i dorosłych, i ma jednolity system (inny niż w Wielkiej Brytanii i USA). Rzadko się zdarza, aby buty z punktem paryskim jako jednostką miary były produkowane w rozmiarach pośrednich (półrozmiarach). Oznacza to, że różnica między rozmiarami butów wynosi zawsze 6,67 mm.